Wypalanie,czyszczenie,dopalanie filtra cząstek stałych, DPF , FAP , Kraków

Czyszczenie serwisowe ( dopalanie , wymuszone wypalanie ) Filtra czastek stałych .wypalanie dpf kraków

Z uwagi na ograniczoną pojemność, w DPF gromadzi się nadmiar sadzy, która go zapycha i powinna zostać wypalona. By drobiny sadzy się wypaliły, konieczne jest podniesienie temperatury filtra do.ok 600 stopni C. Żeby osiągnąć tak wysoką temperaturę trzeba użyć nieco większej dawki paliwa.

Podczas dopalania filtra cząstek stałych z wydechu wydobywa się dużo  dymu. Taki proces standardowo powinien mieć miejsce co kilka tysięcy kilometrów (tak przewidują producenci), jednak wymaga on szczególnych wyjątkowych warunków.Nierzadko proces dopalania jest przeprowadzany nieprawidłowo i przez to dochodzi do stopniowego zapychania DPF .

Pojazd w czasie dopalania filtra cząstek stałych powinien jechać z odpowiednią prędkością, przy zalecanych przez producenta obrotach silnika ( zazwyczaj 2-3 tys obr/min) . Podczas jazdy miejskiej nie jest to w praktyce możliwe. Przerwanie tej czynności kończy się przedostaniem niespalonego paliwa do oleju silnikowego, wskutek czego zaczyna go przybywać i rozrzedza się, znacznie obniżając swoje właściwości .

Jeśli zbagatelizujemy ciągle rosnący poziom oleju, to przez odmę wleje się on do komory spalania, co spowoduje niekontrolowane zwiększenie obrotów silnika i  zatarcie.

Zapchany filtr można próbować przepalić i wyczyścić za pomocą wymuszonej procedury oczyszczania w warunkach warsztatowych (cena 150-400 zł). Samochód wjeżdża do serwisu, na rurę wydechową nakładamy odciąg spalin, a następnie za pomocą specjalnego komputera diagnostycznego uruchamiamy tryb, w którym silnik pracuje na dużych obrotach przez czas określony przez producenta. Po zakończeniu wypalania DPF istnieje konieczność wymiany oleju w silniku , ponieważ zostaje on rozrzedzony .

Warto zauważyć ,iż tą procedurę wykonujemy dokładnie w taki sam sposób jak ASO ,ponieważ dysponujemy takim samym sprzetem.

 

Peugeot wypalanie FAP – w niektórych przypadkach wygląda to tak :