Wymiana oleju silnikowego i filtra Kraków 607-939-500

Wymiana oleju silnikowego i filtra w samochodzie Kraków

Dobierając i wymieniając olej do silnika w swoim aucie trzeba kierować się głównie przebiegiem i kondycją silnika. Nawet olej silnikowy najwyższej jakości ale o rzadkiej konsystencji nie będzie nadawał się do mocno wyeksploatowanego silnika samochodowego.Z kolei wymiana oleju na mineralny nie jest dopuszczalna w nowych silnikach – ponieważ jest on zbyt gęsty i nie zapewni właściwego smarowania silnikowi.Współczesne samochody opuszczając fabrykę mają wymieniony olej w silniku na syntetyczny ( 5W-30, 5W-40 ) ,lub półsyntetyczny  ( 10W- 40).
wymiana oleju w dieslu kraków

 Wymieniając oleje silnikowe w samochodach klasyfikujemy je głównie pod względem gęstości. Najmniej gęstym wymienianym olejem silnikowym jest olej syntetyczny, najgęstszy wymieniany olej w samochodzie jest olej mineralny. Pośrednim (w klasyfikacji gęstości) wymienianym olejem w silniku jest olej półsyntetyczny.  Reszta cech oleju silnikowego służącego do wymiany bierze się z różnych dodatków i technologii stosowanych przez producentów. W chwili obecnej mamy tez dostępnych coraz więcej  olejów przeznaczonych  do wymiany w silnikach zasilanych gazem LPG lub olejów do wymiany w samochodach na  ropę – dieslach ( olej napędowy).

Nie eksperymentuj podczas wymiany oleju w silniku swojego samochodu

Na pytania naszych klientów, jaki olej wybrać do wymiany w silniku swojego samochodu odpowiadamy – najlepiej wymieniać olej  jednego rodzaju i producenta .

Jeśli samochód przez cały czas jeździł na syntetyku, i nie dało się zauważyć żeby go ubywało pomiędzy przebiegiem od-do następnej wymiany oleju, to przy kolejnej wymianie powinien wymienić olej na dokładnie taki sam jak dotychczas. Tej zasady generalnie można się trzymać w przypadku  innych rodzajów oliwy. Jeśli nie ubywa, to nie zmieniamy oleju na olej o innych właściwościach . W miarę zużycia i eksploatacji zmiana oleju (rodzaj) jest możliwa , lecz tylko z oleju rzadszego na gęstszy. Np. olej Syntetyczny zmieniamy na olej półsyntetyczny , olej półsyntetyczny na olej mineralny .Nie polecamy wymieniać oleju z gęstszego na rzadszy,ponieważ rzadszy olej może wypłukać z silnika nagromadzony nagar i doprowadzić do uszkodzenia silnika skutkiem czego mogą uszkodzić się np.panewki wału korbowego , lub pierścienie na tłokach.  wymiana oleju w aucie z instalacją lpg kraków

Ważne!! Podczas zakupu samochodu zawsze należy ustalić na jaki olej wymieniał poprzedni właściciel .

 

Wymiana oleju w silniku zasilanym gazem LPG ( z instalacją gazową )

Wytwórcy olejów nakłaniają kierowców, żeby używali do wymiany oleju w silnikach na gaz produktów specjalnie do tego przeznaczonych  argumentując  wyższymi temperaturami pracy takich silników. Warto nadmienić też ,że gaz jest mniej płynny od benzyny. Da się zauważyć coraz więcej olejów specjalnych służących do wymiany w silnikach zasilanych LPG.  Opinie, co do tego, czy warto używać specjalistycznego oleju do wymiany oleju w silniku , są różne. Jeden z naszych mechaników , pracujący poprzednio w serwisie instalacji LPG z 20-letnim doświadczeniem twierdzi,iż nie istnieje konieczność wymiany oleju i eksploatacji samochodu na olejach dedykowanych da aut na gaz. Samochody zalewano i wymieniano olej na standardowy/zalecany olej przeznaczony do danego samochodu przez producenta.

Wymiana oleju w silniku na mineralny .

Nasi mechanicy utrzymują ,iż należy jak najdłużej wymieniać olej na syntetyczny,lub wymieniać olej na półsyntetyczny. Z reguły przebieg , przy którym zmienia się olej na mineralny to nie mniej niż 200-250 tysięcy kilometrów, ale warto zaznaczyc ,ze nie jest to reguła , ponieważ widzieliśmy silniki w których można było wymieniać olej po przebiegach 300 tyś kilometrów i więcej. Podstawowym kryterium zmiany/wymiany oleju w silniku na olej półsyntetyczny, lub olej mineralny jest stan jednostki napędowej .wymiana oleju kraków

 

wymiana oleju w silnikach diesla

Producenci olejów produkują specjalne oleje z przeznaczeniem do wymiany w silnikach na olej napędowy.

Najłatwiej dobrać go do starego silnika. Tu zazwyczaj poleca się te gęstsze, czyli 15W40 i 10W40. W przypadku nowoczesnych jednostek sprawa jest trudniejsza. Te wyposażone w filtry cząstek stałych wymagają smarowania nowoczesnymi olejami niskopopiołowymi.

Są też silniki z pompowtryskiwaczami , w których praktycznie w żadnym wypadku nie należy wymieniać oleju na mineralny , bo olej mineralny jest dużo gęstszy i szczególnie w okresie zimowym czasem może sprawiać problemy z odpaleniem silnika. A zanim po rozruchu poprawnie zacznie smarować silnik, mija jakiś czas, co przyspiesza jego zużycie .Do wymiany oleju w silnikach z pompo wtryskami poleca się te o specyfikacji 505-01 z uszlachetniaczami. Nie oszczędzajmy na wymianie oleju, bo koszt ewentualnej naprawy pompowtryskiwaczy jest wysoki.

uwagi na temat wymany oleju samochodowego

1.nie wiesz, jakiego oleju do wymiany używał poprzedni właściciel twojego samochodu ?

-przed następną wymianą oleju  zleć naszemu mechanikowi ocenę stanu silnika. Jeśli nie wykryje przedmuchów i wycieków, kup olej droższy, syntetyczny lub najlepiej półsyntetyczny. Od mineralnego różnią się tym że znakomicie pracują w szerszym przedziale temperatur i lepiej smarują silnik.

2.Co powoduje , że zaczyna ubywać oleju między okresowymi wymianami oleju?
– nieszczelności w silniku – wycieki np. poprzez simering lub/i  uszczelki
– zużyty układ tłokowo-korbowy lub zużycie uszczelniaczy zaworów
– awaria turbosprężarki. Wtenczas turbina wyrzuca olej silnikowy do układu wydechowego

3.Oleje z beczki ?

Coraz więcej warsztatów sprzedaje oleje z beczki, które są ciut tańsze od pakowanych w mniejsze opakowania. Jeśli jest faktycznie taniej i masz zaufanie do warsztatu to zdecyduj się na wymianę na taki olej . My preferujemy wymianę oleju na olej z mniejszych opakowań , bo można zostawić sobie trochę oleju na “dolewkę”

4.Wymiana oleju metodą wysysania

posiadamy sprzęt do wymiany oleju metodą wysysania,ale nie w każdym samochodzie da się wymienić olej tą metodą

Jeśli masz jakiekolwiek pytania , bądź chciałbyś umówić się z nami na wymianę oleju i filtra w swoim samochodzie to prosimy o kontakt z naszym mechanikiem pod numerem

607-939-500 . ŁG auto serwis Kraków ul.Półłanki 30 

 

Zobacz też pełną listę  marek samochodów , w których wymieniamy olej silnikowy i filtr oleju :
1 BUGATTI Europa V6.10
2 BENTLEY Europa V6.10
3 MAYBACH Europa V7.50
4 VAUXHALL Europa V5.00
5 ALFA ROMEO Europa V2.10
6 LANCIA Europa V2.10
7 ABARTH Europa V2.10
8 FIAT Europa V2.10
9 SAAB Europa V2.00
10 BENZ_SPRINTER Europa V3.50
11 JAGUAR Europa V3.00
12 CITROEN Europa V7.00
13 SMART Europa V3.50
14 VOLVO Europa V5.60
15 VW Europa V6.10
16 SKODA Europa V6.10
17 SEAT Europa V6.10
18 RENAULT Europa V6.00
19 PEUGEOT Europa V3.04
20 OPEL Europa V5.20
Num Vehicle Type ID Vehicle Type Name Respective Category Latest Version
21 MINI Europa V7.10
22 LAND ROVER Europa V4.30
23 EU FORD Europa V1.10
24 DACIA Europa V2.00
25 BMW Europa V7.10
26 BENZ Europa V7.50
27 AUDI Europa V6.10
1 KIA Azja V2.00
2 DAEWOO Azja V1.00
3 ISUZU Azja V1.20
4 TOYOTA Azja V1.03
5 SUBARU Azja V2.00
6 SCION Azja V1.03
7 NISSAN Azja V2.01
8 MITSUBISHI Azja V2.01
9 LEXUS Azja V1.03
10 INFINITI Azja V2.01
11 HYUNDAI Azja V2.10
12 HOLDEN Azja V1.01
13 HONDA Azja V4.00
14 ACURA Azja V4.00
15 MAZDA Azja V5.10
2 CHRYSLER USA V5.50
1 GM USA V7.10
3 FORD USA V1.10

 

Comments are closed.